Multiboot Windows Nasıl Yapılır - WinUSB Kullanımı

Multiboot Windows Nasıl Yapılır - WinUSB Kullanımı

Eminim size benim gibi çok denediniz Multiboot Sistem yapmayı ama bir türlü başaramadınız :) işte bu işe son verme zamanı geldi diye düşünüyorum..Tamam belki makalenin sonunda öyle muhteşem bir görsel şölen olmayacak ama hiç yoktan kendi Multiboot sisteminizi yapmış olacaksınız hemde bir kaç adımda.. 

Öncelikle WinUSB isimli bu ufak boyutlu kullanması kolay programı indirelim ve çalıştıralım.Resimde gördüğünüz üzere ISO yazan kısımdan Elimizdeki .iso uzantılı Windows imajımızı gösterelim...


 

imaj yüklendiğinde Boot Menü'de adının nasıl görünmesini istediği sorulmakta bir isim verelim..

 

 

Sonra sırasıyla elimizde ki diğer imajları aynı şekilde ekleyelim ve isim verelim...

 

 

Eğer Linux imajı ekleyecekseniz Other Boot Loader menüsünü seçelim.imajınıza göre Linux imajınızı seçiniz... (ben .iso olarak yüklüyorum)

 

 

Ve resimde gördüldüğü gibi Ubuntu imajım yüklendi.Burada dikkat etmeniz gereken şey yüklediğiniz Linux sürümünün ne olduğu fark etmez aynı yerden yükleyeceksiniz.Tüm linux versiyonlarında Ubuntu Logosu vardır ama imajın ismini düzeltirken gerçek adını yazın menüde öyle görünecektir.(Mint,arch,mandrake,fedora vs..)

 

Next butonuna tıklayalım ...

 

 

Üstteki resimde Öncelikle bize USB Belleğimizi ne türde Formatlayacağımız sorulacak Ntfs/Exfat/Fat32..Ben Flash Belleğimde Virüs Koruması kullandığım için Ntfs'yi seçtim..YES butonuna tıkladığımızda önünüze gelen pencerede USB belleğin formatlanacağı belirtilmekte Yes dediğimizde belleğimiz Biçimlendiriliyor ve kurulum başlıyor..

 

 

Ayrıca,Other Boot Loaders kısmında Boot edilebilir Antivirüs programı (Kaspersky Rescue - Eset Rescue - AVG Rescue) kurmanız mümkündür.

 

 

ve Kurulumumuz bitti...

 

 

Gelelim Program Hakkında Tecrübe Ettiklerime ...

Diyelim ki sistemleri yüklediniz ve baktınız ki Boot ekranında hata verdi bir sistemi desteklemedi ve kaldırmak istiyorsunuz!Bu durumda sakın Flash Belleğinizi komple silip yeniden yükleme ile uğraşmayınız.

Flash belleğinizi açın,WinUSB Klasörü içinde ki klasörler (1 numaralı resim) sizin multiboot için kullandığınız işletim sistemleridir.Tek tek hepsini gezerek (3 numaralı resim) hangi sistemi kaldırmak istiyorsanız o klasörü bulun ve silin. (3. numaralı resim deki gibi klasörün içini değil 2. numaralı resimdeki gibi komple klasörü silin.)

 

Bu işlem bittikten sonra resimde gördüğünüz menu.Ist dosyasını bir notpad veya notepad ++ ile açınız

 

 

(Üstteki Resimde işaretlemiş olduğum benim deneyerek tecrube ettiğim Pardus sistemiydi.) Siz burada az önce klasörünü sildiğiniz desteklenmeyen işletim sisteminizin satırını bulun ve komple kaldırın.Böylece sistemi boot ekranından da silmiş olacağız.

Birde hatırlatma sunayım,Windows 8.1 AIO kurulumunda Lisans sıkıntısı yaşadım.Kurulumda lisans key istedi.Aynı sorunla karşılaşırsanız üstte resimlerde anlattığım W8.1 klasörünü bulun ei.cfg dosyasını aratın...notepad ile açın...içindekileri silin... ve alttaki gibi değiştirin.

 

 

Kaydedip çıkın,Artık Windows 8.1 Kurulum aşamasında lisans key istemeyecektir.

 

Notlar  : Windows PE,Kurtarma Araçları (Hiren Boot vs..) Windows Password Remover,Acronis True Image gibi harici sistemleri desteklemedi ayrıca Pardus' uda desteklemedi malesef.Ben internette bulabileceğiniz Windows 7 AIO,Windows 8.1 AIO,Windows 10 AIO Sistemlerini kullandım ve sorunsuz şekilde yükleme yaptı.Merak edenler için UEFI sistemlerini desteklediği makalenin kaynağında bildirilmiş.Daha ayrıntılı bilgi için yapımcının Sitesini ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

Bu programı hakkını yenilmez insan Büyük Usta Velociraptor'un bir makalesinden esinlenerek yazıyorum.